Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Tomczyk kontra Macierewicz: Spektakularne starcie w sądzie rozpoczyna nowy rozdział w ‘Historii kłamstwa’

by Magdalena D   ·  2 miesiące ago  
thumbnail

Skarga do Prokuratury w Sprawie Samolotu TU-154M

Oskarżenia o Zniszczenie Bliźniaczej Maszyny Tupolewa

W najnowszym rozwoju wydarzeń dotyczących kontrowersji wokół katastrofy smoleńskiej, wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, ogłosił podjęcie działań prawnych przeciwko byłym członkom władzy i ekspertowi duńskiemu. Zawiadomienie o przestępstwie ma być złożone przeciwko Antoniemu Macierewiczowi, Mariuszowi Błaszczakowi oraz Glennowi Jorgensenowi, w związku z działaniami, które miały doprowadzić do uszkodzenia samolotu TU-154M o numerze bocznym 102.

Stan Techniczny Samolotu Budzi Zaniepokojenie

Podczas czwartkowej sesji w Sejmie, Tomczyk odpowiadał na pytania posłów Koalicji Obywatelskiej dotyczące kondycji technicznej maszyny, która była odpowiednikiem Tupolewa rozbitego w 2010 roku. Według wiceministra, samolot był w dobrym stanie po rekonstrukcji przeprowadzonej w 2009 roku w Samarze i przeszedł wymagane remonty. Niemniej jednak, po katastrofie i przesunięciu do Mińska Mazowieckiego, maszyna stała się przedmiotem kontrowersji.

Wiceszef MON wytknął podkomisji smoleńskiej, prowadzonej przez Antoniego Macierewicza, przeprowadzenie działań, które spowodowały nieodwracalne uszkodzenia w konstrukcji maszyny. Tomczyk stwierdził, że Macierewicz wielokrotnie wprowadzał w błąd, zaprzeczając uszkodzeniom samolotu i twierdząc, że podkomisja nie używała narzędzi takich jak szlifierki czy młotki. Wiceszef MON przedstawił dowody przeczące tym twierdzeniom, w tym dokumentację fotograficzną i raporty.

Uszkodzenia i Demontaż Samolotu

Fotografie pokazują stan uszkodzonego skrzydła samolotu z widocznymi śladami użycia szlifierki kątowej, co świadczy o poważnych uszkodzeniach. Wiceminister zwrócił uwagę na chaotyczny demontaż maszyny, w tym na przechowywanie części wyposażenia wnętrza w workach na śmieci.

Tomczyk przypomniał, że przed przeprowadzeniem prac przez podkomisję smoleńską, samolot wart był 47 milionów złotych i znajdował się w stanie technicznie sprawnym. Wskazał na zgodę wydaną przez Macierewicza, będącego wtedy ministrem obrony narodowej, na przeprowadzenie prac na maszynie, które według wiceministra doprowadziły do jej zniszczenia.

Niepodjęcie Działań Ochronnych przez Ministerstwo Obrony Narodowej

W 2018 roku Prokuratura Krajowa informowała ówczesnego ministra obrony, Mariusza Błaszczaka, o destrukcyjnych badaniach na samolocie i wywożeniu części maszyny, jednak minister nie zabezpieczył mienia państwowego, ograniczając się do przekazania informacji Macierewiczowi.

Zawiadomienie do Prokuratury

Wiceminister Tomczyk zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury przeciwko Macierewiczowi, Błaszczakowi oraz Jorgensenowi, oskarżając ich o zaniedbania i świadome działania, które doprowadziły do zniszczenia samolotu o znaczącej wartości technicznej i finansowej.

Tomczyk zakończył swoje wystąpienie w Sejmie stwierdzeniem, że przedstawione wydarzenia obrazują nie tylko historię kłamstwa, ale także świadome niszczenie mienia państwowego, za co odpowiedzialność ponosi Antoni Macierewicz.

Przyszłe Działania Prawne i Śledztwo

Wiceszef MON zapowiedział, że sprawa samolotu i działalności podkomisji smoleńskiej będzie przedmiotem dalszych działań prawnych i śledztwa, a szczegółowy raport ma zostać opublikowany do końca października bieżącego roku.