Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Zaskakujący zwrot akcji: Gigant technologiczny zatrzymuje wielki projekt pod Wrocławiem!

by Magdalena D   ·  4 miesiące ago  
thumbnail

Intel wstrzymuje budowę fabryk w Polsce i Niemczech

W obliczu trudności finansowych na skalę światową, gigant technologiczny Intel postanowił odroczyć swoje plany rozwojowe w Europie, zawieszając na okres dwóch lat budowę planowanych zakładów półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem oraz w Niemczech. Zmiany w planach inwestycyjnych ujawniło Ministerstwo Cyfryzacji.

Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

W oficjalnym oświadczeniu wydanym w poniedziałek, Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że Pat Gelsinger, CEO Intela, w rozmowie z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim, zasygnalizował przerwę w realizacji inwestycji do roku 2026. Decyzja ta odzwierciedla pogorszenie się kondycji finansowej korporacji na arenie międzynarodowej.

Wsparcie rządu dla Intela

Od lutego ministerstwo zajmowało się przygotowaniem terenu pod pomoc publiczną dla projektu Intel, z nadzieją na wzmocnienie przemysłu półprzewodnikowego w kraju. Jak ujawnił wicepremier Gawkowski 13 września, Komisja Europejska dała zielone światło na pomoc publiczną dla Intela, której wartość miała sięgnąć ponad 7,4 miliarda złotych w latach 2024 – 2026.

W związku z pozytywną decyzją rządu i notyfikacją wsparcia, zawarto umowę między Intel a Skarbem Państwa, określającą warunki tej pomocy. Było to możliwe dzięki rządowemu programowi “Krajowe Ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych”.

Przyszłość inwestycji półprzewodnikowych w Polsce

W najnowszym komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji zapewniono, że Polska nadal jest otwarta na wspieranie inwestycji w sektorze półprzewodników i gotowa do realizacji podobnych projektów w przyszłości, wykorzystując dotychczasowe doświadczenia i współpracę z Komisją Europejską.

Intel w Polsce

W czerwcu 2023 roku Intel zapowiedział inwestycję o wartości ok. 4,6 mld dolarów na rozwój zakładu integracji i testowania półprzewodników w Miękini, co miało wiązać się z zatrudnieniem około 2 tysięcy osób. Podkreślano wpływ inwestycji na rynek pracy, zarówno bezpośredni, jak i pośredni.

Zgodnie z wcześniejszymi planami, nowy zakład miał współtworzyć unikatowy europejski łańcuch dostaw w dziedzinie półprzewodników, uzupełniając działalność irlandzkiego zakładu produkującego tzw. wafle krzemowe oraz planowaną inwestycję w Magdeburgu.

W świetle tych wydarzeń, ówczesny szef Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Paweł Kurtasz, wyraził w czerwcu ubiegłego roku zdanie, że produkcja mikroprocesorów w Polsce wprowadziłaby kraj do elitarnego grona państw produkujących zaawansowane technologicznie komponenty.

Przyszłość projektu

Kurtasz wskazywał, że uruchomienie fabryki, zaraz po otrzymaniu niezbędnej notyfikacji UE, wymagałoby około dwóch lat prac konstrukcyjnych. Tymczasem, zgodnie z informacjami opublikowanymi przez “Puls Biznesu”, Intel planował redukcję zatrudnienia w celu ograniczenia kosztów i finansowania ambitnych planów rozwojowych.

Rzecznik PAIH, Marcin Graczyk, zapewniał, że agencja nie widzi zagrożeń dla realizacji projektu i pozostaje w stałym kontakcie z inwestorem. Intel, założony w 1968 roku, z główną siedzibą w Santa Clara w Stanach Zjednoczonych, jest jednym z czołowych producentów półprzewodników na świecie, z globalnym zatrudnieniem przekraczającym 121 tysięcy osób.