Nysa, warszawska wydra, w drodze do Japonii!
Warszawskie zoo właśnie pożegnało jednego ze swoich mieszkańców, wydrę europejską o imieniu Nysa, która rozpoczyna podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Ta 2,5-letnia pani z łasicowatych ma przed sobą zadanie godne prawdziwej ambasador, czyli założenie rodziny w zoologicznym ogrodzie w Jokohamie. Decyzję o jej przeprowadzce podjął koordynator gatunku, mając na uwadze przyszłość gatunku.
Warszawskie zoo trzyma kciuki za Nysę
Pracownicy warszawskiego zoo są pełni nadziei, że Nysa szybko zaaklimatyzuje się w nowym domu. Jak można było przeczytać w ich komunikacie na portalach społecznościowych, mają nadzieję na owocną współpracę z japońskimi opiekunami i sukcesy w rozmnażaniu gatunku, który znajduje się na krawędzi zagrożenia.
Co to za gatunek?
Wydra europejska, zwierzę o wdzięcznej postawie i niesamowitych umiejętnościach, jest gatunkiem, którego przetrwanie w dzikiej przyrodzie wisi na włosku. Ogrody zoologiczne na całym globie pracują ręka w rękę, by te zwierzęta miały szansę na przetrwanie. W ramach globalnej współpracy, zwierzaki te często są przemieszczane między zoo, by stworzyć optymalne warunki dla ich hodowli.
Wydrzy domostwo w stolicy
Chociaż Nysa opuściła stołeczny ogród, jej pobratymcy, Rosa i Pablo, nadal pozostają wśród jego mieszkańców. Może to być świetna okazja, aby bliżej przyjrzeć się tym niezwykłym zwierzętom.
Wydra europejska, będąca jedynym przedstawicielem drapieżnych ssaków ziemnowodnych w Polsce, najchętniej zamieszkuje brzegi naszych rzek, jezior czy strumieni. Zwinne i eleganckie, wydry potrafią budować swoje nory tak, by wejście ukryte było pod taflą wody, a wentylacyjne otwory wyprowadzały powietrze wśród korzeni drzew. Nie gardzą również porzuconymi norami lisów czy borsuków.
Wydrze fakty, czyli co warto wiedzieć o tych wodnych akrobatkach
- Ich smukłe ciało czyni je mistrzami pływackimi zarówno na powierzchni, jak i pod wodą.
- Wydrza sierść to prawdziwa kurtka nieprzemakalna, chroniąca przed zimnem i wilgocią.
- Długie ogony służą jako ster podczas zwinnych manewrów w wodzie.
- Sprytne łapki z błoną pływną pozwalają na szybkie poruszanie się w wodzie.
- Małe uszy, które potrafią zamknąć, chronią je przed niechcianą wodą w uszach.
- Wykazują się inteligencją, używając kamieni jako narzędzi do rozbijania skorupiaków.
- Śpią średnio po dwanaście godzin dziennie, nawet unosząc się w wodzie, przywiązane do roślinności.
W dawnych czasach wydry były nawet wykorzystywane do pomocy w łowieniu ryb, choć dziś ta praktyka przetrwała już tylko w odległym Bangladeszu.
Zatem, gdy przyszła wydra zamieszka już w Japonii, zostaje nam czekać na wieści o jej przygodach i liczyć na to, że jej przeprowadzka pomoże w ocaleniu tego rzadkiego gatunku. A może kiedyś, kto wie, warszawiacy będą świadkami powitania jej potomstwa na łonie Wisły?