Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Wyłudzali pomoc dla ofiar powodzi – ujawniamy szokujące metody oszustów!

by Magdalena D   ·  3 miesiące ago  
thumbnail

Śląscy cyberprzestępcy zatrzymani za phishing

Duopol zbrodni cyfrowej rozbity przez specjalistów z Gdańska

W wyniku skrupulatnych działań prowadzonych przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, dwóch mieszkańców Śląska zostało zatrzymanych pod zarzutem tworzenia i eksploatowania rozbudowanej sieci narzędzi do przeprowadzania ataków phishingowych. Mężczyźni w wieku 28 i 25 lat, wykorzystując emocjonalnie naładowane historie – w tym opowieść o małej dziewczynce, rzekomo wciągniętej przez powodziowe wody – stworzyli pułapki internetowe mające na celu wyłudzenie danych logowania do portali społecznościowych od niczego nieświadomych użytkowników.

Za kulisami fałszywych apeli o pomoc

Policjantom z Gdańska, monitorującym aktywność w sieci, udało się zidentyfikować serwer, na którym umieszczane były wpisy z fałszywymi historiami. Przykładowy post, wykorzystujący sytuację powodziową, opisywał dramatyczne zdarzenie z udziałem dziecka i rzeki. Był to wabik, mający na celu skłonienie ofiar do podania swoich prywatnych danych.

Śledztwo doprowadziło do dwóch młodych mężczyzn, którzy zbudowali infrastrukturę informatyczną zdolną do masowego przeprowadzania oszustw phishingowych. W ich posiadaniu znajdowało się aż 50 stron internetowych, na których umieszczali oni treści o wysokim stopniu drastyczności, w tym fałszywe informacje dotyczące lokalnych katastrof naturalnych takich jak powodzie.

Ofiary, kierowane na spreparowane strony internetowe, były proszone o podanie swoich danych logowania, co było ostatecznym celem działalności przestępczej zatrzymanych. Po wpisaniu informacji przez użytkowników, dane te trafiały bezpośrednio w ręce oszustów.

Przeszłość kryminalna i konsekwencje

Młodszy z zatrzymanych nie był nieznany organom ścigania. Wcześniej odpowiadał on przed sądem za przestępstwa związane z oszustwami komputerowymi oraz naruszeniem przepisów dotyczących praw autorskich. Obecnie obaj podejrzani muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi za tworzenie oprogramowania służącego do nielegalnego pozyskiwania informacji.

Akcja gdańskich policjantów stanowi przestrogę dla wszystkich użytkowników Internetu przed otwieraniem podejrzanych linków i podawaniem swoich danych osobowych. Jednocześnie pokazuje, że władze są coraz skuteczniejsze w rozpracowywaniu i zwalczaniu cyberprzestępczości.