Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Walki byków w ogniu krytyki: Hiszpania głośno mówi Nie! Aktywiści na ulicach domagają się zmian!

by Piotr M   ·  3 miesiące ago  
thumbnail

Protesty w Madrycie domagające się zakazu korridy

Manifestacja przeciwników walk byków przed słynną areną Las Ventas

W sobotniej manifestacji, która odbyła się w cieniu słynnej madryckiej areny korridy Las Ventas, tłumy ludzi wyraziły swój sprzeciw wobec praktyk korridy, uznając je za przejaw “ekstremalnego okrucieństwa” w stosunku do zwierząt. Protestujący, zgromadzeni przez Partię na Rzecz Zwierząt (PACMA), zdecydowanie opowiedzieli się za zakończeniem tej kontrowersyjnej formy rozrywki, wznosząc hasła “Hiszpania przeciw walkom byków”.

Arena Las Ventas, będąca największym miejscem tego typu w stolicy Hiszpanii i mogąca pomieścić do 24 tysięcy widzów, stała się symbolem sprzeciwu przeciwko tradycji korridy.

Aktywiści zbierają podpisy w celu zmiany ustawy

W ramach działań protestacyjnych PACMA prowadzi zbiórkę podpisów, które mają wspierać inicjatywę uchylenia przepisów kwalifikujących korridę jako dziedzictwo kulturowe Hiszpanii. Do tej pory, według informacji przekazanych przez agencję EFE, udało się zebrać 300 tysięcy podpisów z połowy miliona wymaganych do przeprowadzenia zmiany prawnej.

Hiszpański parlament w 2013 roku przyjął ustawę o ochronie dziedzictwa kulturowego, która zapewnia ochronę korridzie na szczeblu krajowym. Był to ruch mający na celu przeciwdziałanie rosnącym protestom i dążeniom do ograniczenia walk byków, które cieszą się mianem narodowej rozrywki w Hiszpanii. W odpowiedzi na to w wielu miejscowościach wprowadzono już ograniczenia lub całkowity zakaz organizacji walk byków. Pionierskim ruchem było wprowadzenie zakazu na Wyspach Kanaryjskich w 1991 roku na mocy ustawy o ochronie zwierząt.

Korrida w świetle gospodarki i kultury

Kwestia korridy była również przedmiotem debaty na poziomie międzynarodowym, kiedy rząd w Madrycie w 2020 roku złożył wniosek o wpisanie korridy na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO, jednakże propozycja nie uzyskała akceptacji.

Corocznie walki byków przyciągają w Hiszpanii uwagę około 6 milionów widzów, a fenomen korridy generuje znaczące wpływy dla gospodarki kraju, sięgające wartości ponad 3,5 miliarda euro.