Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Trump i Netanjahu zaskakują: Nowe plany dotyczące przyszłości Strefy Gazy!

by Piotr M   ·  1 tydzień ago  
thumbnail

Trump: Strefa Gazy Pod Flagą Gwiazd i Pasków?

W wybuchowym wtorkowym briefingu prasowym w Waszyngtonie, amerykański prezydent Donald Trump zaskoczył świat, deklarując, że Stany Zjednoczone planują przejąć kontrolę nad Strefą Gazy. Jego wizja? Zmienić ten konfliktowy obszar w kwitnący krajobraz rozwoju gospodarczego i otworzyć “nieograniczoną liczbę miejsc pracy”.

Spotkanie przy Oval Office, które odbyło się późnym wieczorem naszego czasu, zgromadziło Trumpa i premiera Izraela Benjamina Netanjahu. To pierwsza zagraniczna wizyta, jaką przyjmował amerykański lider w obrębie swojej drugiej prezydentury. Netanjahu, przed zasiadaniem z Trumpem, zdążył już porozmawiać z Elonem Muskiem i Steve’em Witkoffem, wysłannikiem ds. Bliskiego Wschodu.

Trump nie szczędził obietnic, mówiąc o planach odwiedzenia Izraela, Gazy oraz Arabii Saudyjskiej. “Wkrótce” ma się również spotkać z królem Jordanii Abdullahem. Czyżby Biały Dom szykował grunt pod dalsze rozmowy pokojowe?

Plan Trumpa: Odbudowa czy Przesiedlenie?

Trump, nie przebierając w słowach, zadeklarował, że Stany Zjednoczone podejmą się “rozmontowania zagrożeń”, a także zrównają z ziemią zniszczone budowle w Strefie Gazy. Co więcej, mieszkańcy mogą zostać przesiedleni do sąsiednich krajów arabskich – to na nich miałoby spaść obowiązek zbudowania nowych domostw “w pokoju i harmonii”. Czyżby król Jordanii i prezydent Egiptu mieli zmienić zdanie na ten temat?

Trump, malując wizję “riwiery Bliskiego Wschodu”, przełamuje cykl przemocy i otwiera drzwi dla międzynarodowej społeczności. Zdaniem prezydenta, Palestyńczycy nie tylko mogliby tam zamieszkać, ale także nie chcieliby wracać do swojego “piekła” w Strefie Gazy.

Reakcje: Hamas Kontratakuje

Hamas, szybko odpowiadając na doniesienia, oskarżył Trumpa o “sianie chaosu”. Sami Abu Zuhri z Hamasu podkreślił, że zamiast przesiedleń, należy zakończyć izraelską okupację. Trudno się dziwić, że takie deklaracje wywołują gorącą dyskusję – czy to tylko gra słów, czy realne zamiary?

Nowa Historia Bliskiego Wschodu?

Netanjahu, popierając Trumpa, wskazał na pozytywne zmiany, jakie mogą wyniknąć z podjęcia tak odważnych kroków. Czy to faktycznie może “zmienić historię”? Trump, nie pozostawiając miejsca na niedomówienia, zapowiedział też ważne oświadczenie dotyczące suwerenności Izraela nad Judeą i Samarią. Co ciekawe, nie wykluczył również wysłania amerykańskich żołnierzy do Gazy “jeśli będzie to konieczne”.

W kontekście Iranu, pomimo podpisania memorandum o “maksymalnej presji”, Trump wyraził chęć do porozumienia, pod warunkiem nieposiadania przez Iran broni jądrowej.

Z kolei potencjalna normalizacja stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską może być kolejnym krokiem na drodze do pokoju. Czy Porozumienia Abrahamowe będą kolejnym kamieniem milowym w dyplomacji międzynarodowej?

Spotkanie Trumpa z Netanjahu może być zwiastunem nowej ery dla Bliskiego Wschodu. Czy zamiary Waszyngtonu i Jerozolimy zmaterializują się w realną politykę? Czas pokaże, czy to polityczna fikcja, czy może początek nowego rozdziału w historii regionu.

Wszystkie oczy zwrócone są teraz na działania światowych liderów – jakie ruchy wykona szachista Trump, a jak zareagują jego przeciwnicy na bliskowschodniej szachownicy?