Zatrzymania i zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych
Prokuratura Krajowa informuje o złożeniu trzech zarzutów wobec Huberta B., byłego dyrektora Biura Zakupów w ramach śledztwa dotyczącego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, dawniej znanej jako Agencja Rezerw Materiałowych. W dniu wczorajszym, dzięki działaniom Centralnego Biura Antykorupcyjnego, doszło do zatrzymania Huberta B., który przedtem pełnił również funkcję doradcy prezesa wspomnianej agencji.
W oficjalnym komunikacie wydanym w czwartek przez Prokuraturę Krajową, ujawniono, że zarzuty przedstawił prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach. Pierwszy z zarzutów odnosi się do uczestnictwa Huberta B. w zorganizowanej grupie przestępczej działającej od kwietnia 2020 do marca 2022 roku. Drugi zarzut dotyczy próby nielegalnego wpływania na procesy zakupowe w agencji przez obietnicę korzyści majątkowej. Trzeci zarzut związany jest z przekroczeniem uprawnień przez nakłanianie pracowników do wybierania ofert konkretnych podmiotów gospodarczych, niezależnie od ich zdolności do realizacji dostaw.
Po przesłuchaniu, podejrzany Hubert B. złożył obszerne wyjaśnienia. Z uwagi na możliwość utrudniania postępowania oraz ryzyko surowej kary, prokurator złożył wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące. Środek ten ma zapewnić prawidłowy przebieg postępowania. Śledztwo w tej sprawie nadal trwa i prowadzone jest przez śląski wydział Prokuratury Krajowej.
Prokuratura bada nieprawidłowości związane z wykorzystaniem ustawy o rezerwach strategicznych, która umożliwiała uproszczenie procedur zamówień publicznych. Wśród nieprawidłowości wymienia się preferowanie niektórych podmiotów i akceptowanie zawyżonych cen, w tym za agregaty prądotwórcze i maseczki ochronne. W toku dochodzenia wykryto również, że niektóre transakcje zawierano wbrew negatywnym opinii CBA.
Oprócz Huberta B., zarzuty usłyszało dotychczas pięć osób, w tym Michał K., były prezes RARS, oraz Paweł Szopa, który jest obecnie poszukiwany. W związku ze śledztwem zablokowano rachunki bankowe i zabezpieczono środki finansowe na łączną sumę prawie 118 milionów złotych. Dodatkowo na majątku podejrzanych nałożono hipoteki i zajęto środki pieniężne na sumę ponad 20 milionów złotych, mające stanowić zabezpieczenie na wypadek nałożenia kar i środków karnych.