Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Rosja intensyfikuje swoją grę w Libii: Tajemnicze mosty powietrzne opanowują niebo

by Piotr M   ·  1 miesiąc ago  
thumbnail

Rosyjskie skrzydła nad Libią: Moskwa wzmacnia swoje pozycje w regionie

W ostatnich dniach, jakby z kurtyny chmur, wyłonił się most powietrzny łączący Rosję z Libią. Nie byle jaki, bo z bazą Al-Chadim na wschodzie tego rozdartej konfliktami kraju. Dla rosyjskich strategów miejsce to jest niczym złoty węzeł logistyczny, skąd rusza sprzęt i ludzie do kopalń opanowanych przez ciężko uzbrojonych najemników Grupy Wagnera.

Loty na linii Moskwa-Libia: Co kryją maszyny Ił-76TD?

Włoskie oko w niebie, portal Itamilradar, nie spuszcza z radarów dwóch rosyjskich ptaków – Ił-76TD. Te latające kolosy, oficjalnie związane z ministerstwem sytuacji nadzwyczajnych Rosji, w ostatnim czasie wykonały serię wycieczek do Libii. Nie są to zwykłe rejsy; mają one na pokładzie “ładunek” o znaczeniu strategicznym dla resortu obrony.

Wschodnia Libia w rosyjskich planach

Kto by pomyślał, że po zmierzchu ery Baszara al-Asada w Syrii, Rosja znajdzie sobie nowy cel w Libii? Kreml, z zimną kalkulacją, rozważa rozbudowę bazy Al-Chadim. Nie tylko to – słychać szepty o planowanej bazie morskiej w Tobruku. Czy to nie kolejny krok w globalnej grze o wpływy?

Turcja – brama dla rosyjskich skrzydeł

Tureckie niebo to dla Rosjan jak otwarte drzwi. Ankara, jako jedyny sojusznik NATO, nie postawiła bariery dla rosyjskich Ił-76TD. To dzięki temu most powietrzny może funkcjonować bez większych przeszkód.

Al-Chadim: więcej niż lotnisko

Al-Chadim to więcej niż tylko pas startowy. To strategiczny punkt tranzytowy, skąd sprzęt i pracownicy są wysyłani do kopalń złota w Republice Środkowoafrykańskiej. I to właśnie tam, pod czujnym okiem najemników Grupy Wagnera, toczy się wydobycie cennego kruszcu.

Broń, złoto i cienie wojny

AllEyesOnWagner, portal śledzący ruchy rosyjskich najemników, wskazuje, że z Al-Chadim leci coś więcej niż pomoc humanitarna. Broń, objęta międzynarodowym embargiem, ląduje w Sudanie, gdzie od ponad roku kraj ten jest targany wojną domową. Co jeszcze kryje się w cieniu rosyjskich operacji?

Libijskie lądowanie rosyjskiego transportowca

W sobotę Libia przywitała rosyjskiego giganta transportowego, który wcześniej odpoczywał w bazie Humajmim w Syrii. Czy to zapowiedź kolejnych przesunięć rosyjskich maszyn na libijską szachownicę? Czy może Rosja przygotowuje grunt pod większe operacje?

Rosja w dialogu z syryjskimi rebeliantami

Rosja, nie tracąc czasu, prowadzi rozmowy z syryjskimi rebeliantami. W końcu Moskwa musi dbać o swoje interesy i bazę w Syrii. Walka z tzw. “międzynarodowym terroryzmem” to argument, który ma utrzymać rosyjskie wpływy w regionie.

Kreml i jego bliskowschodnie ambicje

12 grudnia agencja Bloomberga rzuciła światło na rozmowy między Kreml a tymczasowymi władzami Syrii. Czy Rosja utrzyma swoje wojskowe bastiony na Bliskim Wschodzie? “Nieformalna” umowa zdaje się być kluczem do zachowania rosyjskich baz.

Strategiczny odwrót Rosji z Syrii?

Od 13 grudnia satelity śledzą ewakuację kluczowego sprzętu z syryjskich baz Rosji. Reuters donosi, że chociaż najcenniejsze zabawki zostaną przeniesione, wojskowy personel na razie zostaje. Czy to przegrupowanie, czy zapowiedź nowej taktyki w rosyjskim teatrze działań wojskowych?

Wnioski

Czyżbyśmy byli świadkami kolejnego rosyjskiego manewru na szachownicy międzynarodowej polityki? Co przyniesie przyszłość dla regionu, gdzie cień Moskwy wydaje się rzucać coraz dłuższe i głębsze plamy? Jedno jest pewne – rosyjskie skrzydła są rozpostarte szeroko, a ich cienie padają na coraz to nowe tereny.