Były Premier Mateusz Morawiecki Staje Przed Prokuraturą
W świetle ostatnich doniesień, były szef rządu Mateusz Morawiecki został powołany do prokuratury jako osoba podejrzana o przekroczenie uprawnień podczas przygotowań do wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Nie lada zawirowanie na scenie politycznej, prawda?
Prokurator krajowy, Dariusz Korneluk, nie owijał w bawełnę. W programie TVN24 wyjawił, że Morawiecki został wezwany w charakterze podejrzanego, lecz szczegółów dotyczących daty przesłuchania nie ujawnił. Trzymał karty przy piersi, argumentując, że chodzi o prawidłowy przebieg procedur.
O co dokładnie chodzi w całej sprawie? Otóż, wedle zarzutów prokuratury, Morawiecki w czasie pandemii koronawirusa jako premier podjął działania, których celem było zorganizowanie wyborów prezydenckich pocztą. Wydaje się, że pospieszył z decyzjami – ustawa umożliwiająca głosowanie korespondencyjne weszła w życie dopiero 9 maja, a Morawiecki już miesiąc wcześniej, 16 kwietnia, wydał dyspozycje dla Poczty Polskiej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Ale czy wybory w ogóle się odbyły? No cóż, 10 maja okazało się, że głosować się nie da. Państwowa Komisja Wyborcza porównała tę sytuację do braku możliwości głosowania z powodu braku kandydatów. Ostatecznie, wyborcy musieli poczekać do 28 czerwca, by udać się do lokali wyborczych.
Wróćmy jednak do Morawieckiego. Czy jego działania były zgodne z prawem? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie miał wątpliwości – decyzja była nie tylko niezgodna z konstytucją i innymi przepisami, ale też przekraczała uprawnienia premiera. Naczelny Sąd Administracyjny przybił gwoździa do trumny tej sprawy, oddalając wszelkie skargi kasacyjne.
Co ciekawe, Morawiecki w liście, w którym rezygnuje z immunitetu, deklaruje chęć “obnażenia działań” swoich ówczesnych przeciwników politycznych. Czyżby szykowała się polityczna burza?
Na koniec warto zadać pytanie – czy ta sprawa to zwykła procedura prawna, czy może element większej politycznej rozgrywki? Bez wątpienia, to rozdział, który wciąż czeka na swój finał.
Chronologia Wydarzeń:
- Mateusz Morawiecki wezwany przez prokuraturę jako podejrzany.
- Szymon Hołownia przekazał prokuraturze oświadczenie Morawieckiego o zrzeczeniu się immunitetu.
- Dariusz Korneluk nie informuje o dacie przesłuchania, aby zapewnić prawidłowość czynności.
- Wybory korespondencyjne miały się odbyć 10 maja, lecz nie doszło do głosowania.
- Decyzje wydane przez Morawieckiego zostały uznane przez WSA za rażące naruszenie prawa.
- Wyrok WSA staje się prawomocny, NSA odrzuca skargi kasacyjne.
- Morawiecki zamierza wykorzystać proces do ujawnienia działań politycznych przeciwników.