Kosmiczne Spotkanie w Poznaniu: Polska Znów na Astronautycznej Mapie Świata!
Witajcie w przyszłości, gdzie gwiazdy sięgają Poznania! To nie jest scenariusz science fiction – to fakt. Poznań stanie się międzynarodową stolicą astronautyki, kiedy to w 2027 roku zaszczytne progi miasta przekroczą uczestnicy najbardziej prestiżowego zjazdu w dziedzinie kosmosu – Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC).
Do zobaczenia jesienią 2027 w Poznaniu!
Za około cztery lata, jesienią, blisko 10 tysięcy gości z każdego zakątka globu zjedzie do stolicy Wielkopolski. To właśnie Poznań zyskał tytuł gospodarza tej imponującej astronautycznej gali, zmagając się o tę rolę przez pełne dwa lata.
Pod znakiem jedności i wspólnej przyszłości
Przewodnie hasło kongresu, “One Space. Shared Future.”, to przypomnienie, że kosmos nie zna granic. To miejsce, gdzie ponad podziałami, ludzkość może i powinna współpracować dla wspólnego dobra. Łukasz Wilczyński, szef wykonawczy Komitetu Organizacyjnego IAC 2027, podkreśla wagę dialogu i kooperacji, zwłaszcza w turbulentnych czasach geopolitycznych, jakie obecnie przeżywamy.
Patrząc w przyszłość, Wilczyński zwraca uwagę, jak kosmos staje się coraz istotniejszy dla naszej gospodarki. W erze cyfrowej, to właśnie przestrzeń za naszą atmosferą będzie kierować rozwojem najbardziej zaawansowanych technologii.
Międzynarodowy wysiłek i polski sukces
Wybór Polski na gospodarza IAC w 2027 roku to efekt ogromnego wysiłku i zaangażowania wielu osób. W głosowaniu uczestniczyło ponad 500 członków Międzynarodowej Federacji Astronautycznej, w tym agencje kosmiczne, uczelnie, firmy i NGO’s. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Grzegorz Wrochna, z dumą mówi o tym jako o “dowodzie rosnącej roli naszego kraju w badaniu i wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej”.
Polska nie tylko spełniła wszystkie wymogi stawiane przez IAF, ale również zdobyła szerokie poparcie w kraju i za granicą. Minister rozwoju i technologii stanął na czele Komitetu Organizacyjnego, a poparcia udzieliły także inne ministerstwa, Europejska Agencja Kosmiczna, EUSPA, jak również kraje z różnych części świata i polskie firmy z sektora kosmicznego.
Polska – od przeszłości po przyszłość w kosmosie
Historia IAC sięga 1950 roku, kiedy to pierwsza edycja odbyła się w Paryżu. Polska już raz miała okazję gościć to wydarzenie – w 1964 roku, kiedy to kongres odbył się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
IAC to nie tylko konferencja, to wydarzenie, które przyciąga uwagę świata kosmicznego, w tym najważniejszych graczy – ministrów, parlamentarzystów, szefów agencji kosmicznych oraz naukowców. Nim Poznań zawita na kosmiczną arenę, IAC odbędzie się w Sydney w 2025 roku, a w 2026 roku – w tureckiej Antalyi.
Zatem, czy jesteście gotowi na to, by w 2027 roku spojrzeć w gwiazdy z Poznania? Rozwijający się sektor kosmiczny w Polsce już teraz z niecierpliwością wyczekuje tej okazji, by znów zaistnieć na międzynarodowej arenie. Kosmiczne spotkanie na horyzoncie – bądźmy na to gotowi!