Kontrowersyjna egzekucja w Missouri – Marcellus Williams stracony mimo wątpliwości
55-letni skazaniec utrzymywał swoją niewinność aż do końca
W ciągu ostatnich dni w stanie Missouri doszło do wykonania wyroku śmierci na Marcellusie Williamsie, 55-letnim mężczyźnie oskarżonym o morderstwo kobiety w 1998 roku. Pomimo apelacji i głosów sprzeciwu, w tym samej rodziny ofiary, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił dwa wnioski o wstrzymanie egzekucji.
Zabójstwo byłej dziennikarki Lishy Gayle
Williams został skazany na śmierć za śmierć Lishy Gayle, byłe dziennikarki, która została brutalnie zamordowana w swoim domu na przedmieściach St. Louis. Odkryto ją z ponad 40 ranami kłutymi zadawanymi nożem. Marcellus Williams, który obecnie miał 55 lat, konsekwentnie twierdził przez lata, że jest niewinny.
Sprzeciw wobec wyroku
Sprzeciwu wobec wykonania kary śmierci wyraził Wesley Bell, prokurator okręgowy hrabstwa St. Louis, który argumentował, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, wyrok śmierci nigdy nie powinien być wykonywany. “Ten wynik nie służył interesom sprawiedliwości,” powiedział Bell. Trzej z dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego wraz z rodziną zabitej kobiety również wyrazili swoje niezadowolenie z decyzji o egzekucji.
Obrona podkreśla brak dowodów
Obrona Williamsa podnosiła, że na narzędziu zbrodni nie znaleziono DNA skazanego, a dwa niezidentyfikowane profile genetyczne mogłyby wskazać na prawdziwego zabójcę. Tricia Rojo Bushnell, adwokatka Williamsa, stwierdziła, że jej klient został stracony pomimo braku jednoznacznych dowodów na jego winę.
W odpowiedzi na egzekucję, Bushnell wyraziła wdzięczność dla prokuratora Bell’a i milionów osób, które sprzeciwiły się karze śmierci dla Williamsa poprzez petycje i telefonate. “Jakkolwiek mroczny jest dzisiejszy dzień (…) jesteśmy wdzięczni,” oświadczyła.
Odrzucone apelacje i ostateczna decyzja
Apelacje o odroczenie egzekucji zostały odrzucone przez gubernatora Missouri Mike’a Parsona oraz przez stanowy Sąd Najwyższy w poniedziałek. Parson, cytowany przez ABC News, stwierdził, że żadne instancje sądowe, w tym Sąd Najwyższy, nie uznały za zasadne twierdzeń o niewinności Williamsa i wyrok śmierci został podtrzymany. “Nic z prawdziwych faktów tej sprawy nie skłoniło mnie do wiary w niewinność pana Williamsa,” wskazał Parson.
Wykonanie wyroku śmierci na Marcelusie Williamsie pozostaje przedmiotem kontrowersji i debaty publicznej na temat skuteczności i moralności kary śmierci w systemie sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.