Obrona Michała Dworczyka Powierzona Ryszardowi Kaliszowi
Znany lewicowy polityk staje w obronie członka partii rządzącej
Do niespodziewanej sytuacji doszło w środowisku politycznym, gdy wyszło na jaw, że obrony Michała Dworczyka, polityka partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS), podejmie się Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej oraz doświadczony adwokat i były polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Informację tę potwierdził Kalisz w rozmowie z dziennikarzem dziennika “Fakt”.
Michał Dworczyk, zapytany o wybór swojego obrońcy, odpowiedział wymijająco, nie dając jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące zaangażowania Kalisza. Mimo to, sam Kalisz nie pozostawił wątpliwości co do swojej roli, deklarując: “Jestem adwokatem i obrońcą prawa. Poglądy polityczne nie odgrywają żadnej roli” – zaznaczył.
Ryszard Kalisz, który w przeszłości sprawował funkcję szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a obecnie zasiada w Państwowej Komisji Wyborczej, która niedawno podjęła decyzję o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych, odniósł się również do postępowania w sprawie. Według jego słów, w tej chwili sprawa nie wykazuje większej aktywności, oprócz złożonego przez prokuraturę wniosku do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Kalisz, posiadający również uprawnienia adwokata europejskiego, wyraził gotowość reprezentowania Dworczyka przed komisją JURI w Parlamencie Europejskim.
Procedura w Parlamencie Europejskim – kolejne kroki
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, potwierdziła otrzymanie wniosków o uchylenie immunitetów czterem europosłom z PiS, w tym Michałowi Dworczykowi. Procedura, która ma być długotrwała, znajduje się obecnie w początkowej fazie. Wnioski podlegają ocenie pod względem formalnym przez komisję JURI, po czym posłowie będą mieli możliwość złożenia wyjaśnień. Po debacie uwzględniającej materiał dowodowy oraz wyjaśnienia, komisja sporządzi projekt sprawozdania z zaleceniem dla przewodniczącej PE. Całość zakończy się głosowaniem plenarnym, a decyzja zostanie publicznie ogłoszona.
Afera mailowa w tle
Michał Dworczyk znalazł się w centrum uwagi w związku z tzw. aferą mailową, która wybuchła w czerwcu 2021 roku. Korespondencja Dworczyka została upubliczniona w internecie, co skłoniło polityka do poinformowania służb państwowych. Dworczyk zapewniał wówczas, że w jego skrzynce mailowej nie znajdowały się materiały niejawne. Prokuratura Okręgowa w Warszawie, której rzecznik prok. Anna Adamiak wydała oświadczenie, zgromadziła jednak dowody, które mogą świadczyć o popełnieniu przez Dworczyka przestępstw związanych z niedopełnieniem obowiązków oraz utrudnianiem postępowania karnego.
Afera mailowa rzuca światło na działania rządu Zjednoczonej Prawicy, odkrywając m.in. konflikty wewnątrzpartiowe. Ostateczne wyniki postępowania w sprawie Dworczyka oraz decyzja w kwestii uchylenia jego immunitetu będą miały wpływ nie tylko na jego osobistą sytuację prawną, ale także na obraz polityki wewnętrznej Polski.