Nowa Era Współpracy Transgranicznej
Rozdział Nowej Księgi Współpracy Polsko-Niemieckiej
Na początku 2025 roku, w małym Tuplicach położonym w sercu województwa lubuskiego, rozpoczęła się nowa era współdziałania służb granicznych Polski i Niemiec. To właśnie tutaj, z inicjatywy obu państw, powstała czwarta placówka służbowa, mająca na celu umocnienie kooperacji w celu stawiania czoła wyzwaniom przestępczości międzynarodowej.
Zawarcie umowy pomiędzy strażnikami granicznymi Rzeczypospolitej Polskiej a funkcjonariuszami Policji Federalnej Niemiec w listopadzie 2024 roku zaowocowało stworzeniem punktu, w którym obie strony będą ramię w ramię zwalczać zagrożenia transgraniczne. Wspomniana placówka w Tuplicach jest wyrazem determinacji obu krajów w zacieśnianiu więzi i efektywniejszej wymianie informacji.
W ramach nowo utworzonej jednostki, polscy strażnicy graniczni i niemieccy policjanci federalni pełnią służbę ramię w ramię, czuwając nad bezpieczeństwem obszarów przygranicznych. Obszar działania po stronie polskiej pokrywa się z terenem jurysdykcji Straży Granicznej w Tuplicach, a po stronie niemieckiej rozciąga się na obszar Inspekcji Policji Federalnej Forst, aż do 30 km w głąb kraju.
“Tworzenie takich ośrodków współpracy jest kluczowe dla pogłębiania relacji z naszymi partnerami z Niemiec. Umożliwia nam to skuteczniejsze przeciwdziałanie międzynarodowej przestępczości i innym zagrożeniom, takim jak nielegalna migracja,” stwierdził por. Paweł Biskupik, rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Święto Otwarcia Nowej Placówki
W dniu 9 stycznia odbędzie się uroczystość oficjalnego otwarcia Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki Współpracy Służb w Tuplicach, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele obu państw, aby świętować ten przełomowy moment w historii współpracy przygranicznej.
Rozwój Sieci Współpracy
Placówka w Tuplicach dołącza do sieci już istniejących punktów współpracy, które zlokalizowane są w Pomellen, Świecku oraz Ludwigsdorfie. Te transgraniczne bastiony bezpieczeństwa są świadectwem bliskiej kooperacji pomiędzy Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej, który strzeże 716 km granicy państwowej, w tym 278 km z Niemiec oraz 438 km z Czechami, a niemieckimi funkcjonariuszami.
W świetle tych działań, nasuwa się pytanie: czy wzrost liczby wspólnych placówek wpłynie na dalsze zniżenie wskaźników przestępczości w regionie? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – współpraca Polski i Niemiec na polu bezpieczeństwa przygranicznego wkracza na nowy, niezwykle obiecujący poziom.
Podsumowując, zawiązanie takich międzynarodowych sojuszy jest wyraźnym sygnałem, że oba kraje stanowczo podchodzą do kwestii bezpieczeństwa w regionie. Łącząc siły, Polska i Niemcy demonstrują gotowość do stawienia czoła współczesnym wyzwaniom, które nie znają granic.