Wstrząsające skutki powodzi w Bystrzycy Kłodzkiej: Straty i Apel o Pomoc
W Bystrzycy Kłodzkiej mieszkańcy są zmuszeni mierzyć się z tragicznymi konsekwencjami niedawnej powodzi, która zniszczyła dobytek wielu z nich. Renata Surma, burmistrz miasta, podzieliła się swoim bólem i bezsilnością w rozmowie na antenie RMF FM. “Widok mieszkańców, którzy pozbywają się własności zgromadzonej przez całe życie, jest serce rwący. Wczoraj rozpoczęli sprzątanie, usuwając zniszczone przedmioty. Trudno sobie wyobrazić, jak to jest stracić wszystko” – powiedziała z poruszeniem Surma. “W urzędzie miasta wydarzyły się sceny rodem z piekła, kiedy jedna z poszkodowanych kobiet, pozbawiona jakiegokolwiek mienia, usiadła na podłodze i rozpłakała się, nie wiedząc, jak dalej żyć. To nie są odosobnione przypadki” – relacjonowała wzruszona burmistrz.
Surma ujawniła również problem związany z dostępem do wody pitnej. “Niestety, nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp do sieci wodociągowej, wielu z nich polega na wodzie ze studni, co obecnie stanowi poważne wyzwanie” – mówiła. W związku z tym burmistrz podkreśliła konieczność oczyszczenia studni. “Studnie obecnie są zatkane i zalewane. Muszą zostać opróżnione i zdezynfekowane podchlorynem sodu przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami” – apelowała, zachęcając kwalifikowane osoby do zgłaszania się do pomocy.
Kolejną kwestią, którą poruszyła burmistrz, jest konieczność prac remontowych w domach zalanych przez powódź. “W wielu przypadkach konieczne będzie zerwanie tynków, a suszarki budowlane stały się niezmiernie cenne. Niestety, zaczyna ich brakować” – wyjaśniła Surma. Dodatkowo wyraziła obawę o wzrost cen usług remontowych oraz materiałów budowlanych, co może komplikować sytuację poszkodowanych. “Zastanawiam się, czy rząd nie powinien wprowadzić maksymalnych stawek cenowych na te produkty” – wyraziła nadzieję Surma.
Wśród innych problemów, z którymi borykają się mieszkańcy, jest zanieczyszczenie olejem opałowym, który wymieszał się z wodą. “Wiele wspólnot mieszkaniowych oraz domów prywatnych posiadało zapasy oleju opałowego na zimę, który teraz, po wymieszaniu się z wodą, może być usunięty tylko przez specjalistyczne firmy” – zwracała uwagę burmistrz. Kwestia utylizacji tego oleju pozostaje otwarta.
Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury, będący drugim gościem w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, zaznaczył, że pomoc będzie przydzielana według określonych kryteriów. “Niebawem zostaną wprowadzone konkretne kryteria, które pozwolą na skuteczniejszą pomoc dla poszkodowanych” – zapowiedział Marchewka.
Marchewka poruszył także temat strat w infrastrukturze. “Powódź spowodowała znaczne zniszczenia. Szacunkowe straty w infrastrukturze kolejowej wynoszą już 150 milionów złotych, a to dopiero początek. Straty w drogach są porównywalne, a z czasem mogą być jeszcze większe” – wyjaśniał wiceminister. Na koniec dodał, że z Mazowsza wyruszyła ekipa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z nowym mostem pontonowym, który ma zostać ustawiony w Głuchołazach, aby przywrócić miastu połączenie ze światem.
Tragiczne wydarzenia w Bystrzycy Kłodzkiej pokazują rozmiar katastrofy, z którą borykają się jej mieszkańcy. Apel o pomoc i wsparcie w obliczu tych trudnych chwil ma zasadnicze znaczenie.