Premier Donald Tusk zwraca uwagę na problemy w procesie pomocy powodziowej
Trudności w uzyskaniu pomocy finansowej
W trakcie ostatniego posiedzenia sztabu kryzysowego zajmującego się sytuacją powodziową, Premier Donald Tusk wyraził swoje zaniepokojenie doniesieniami o komplikacjach w procesie aplikowania o wsparcie finansowe dla poszkodowanych. “Zostanie wprowadzona obserwacja działań urzędników, aby upewnić się, że pomoc jest rozdzielana sprawnie” – zapowiedział Tusk.
Zapewnienia o szybkiej kontroli
Podkreślając wysiłki rządu w celu usprawnienia procedur pomocowych, Premier zaznaczył, że po przejściu najtrudniejszej fazy, rząd będzie miał możliwość weryfikacji rozdysponowania funduszy. Ponadto, wyznaczone służby będą nadzorować proces przyjmowania wniosków, a także zwalczać dezinformację, która na szczęście nie wykazuje oznak sabotażu.
Walka z dezinformacją i działania ABW
Donald Tusk zapowiedział również rozmowy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, mające na celu przeciwdziałanie celowemu rozpowszechnianiu błędnych informacji, które mogłyby zakłócić proces pomocowy. “W przypadku stwierdzenia złej woli, czyli jawnych przestępstw, odpowiednie służby będą reagować szybko i zdecydowanie” – zadeklarował Premier.
Optymistyczne spojrzenie na działania rządu
Lider rządu wyraził satysfakcję z dotychczasowych wysiłków w zaopiekowaniu się poszkodowanymi, podkreślając, że pomoc dotarła już do wielu miejsc. Niemniej jednak, Tusk przyznał, że wciąż istnieją obszary oczekujące na wsparcie i wyraził nadzieję na coraz bardziej efektywne dotarcie do wszystkich potrzebujących, niezależnie od ich lokalizacji.
Apel o szybką ewidencję strat
Premier wezwał wojewodów oraz samorządy do przeprowadzenia natychmiastowego spisu zalanych budynków. Podczas lokalnych wizytacji zauważył braki w podstawowych informacjach o liczbie uszkodzonych nieruchomości. Przypomniał również, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii angażuje ekspertów budowlanych do oceny stanu zalanych budynków i współpracy z samorządami, aby zapewnić ewakuowanym odpowiednie warunki mieszkaniowe. Wspomniane mieszkania zastępcze będą realizowane we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu, która jest gotowa do budowy modułowych konstrukcji mieszkalnych, pod warunkiem dostarczenia precyzyjnych danych o zniszczeniach.
W obliczu obecnej sytuacji powodziowej, działania rządu skupiają się na szybkim i efektywnym niesieniu pomocy, wraz z zapewnieniem, że wszelkie przeszkody biurokratyczne i dezinformacja nie będą stanowiły większej bariery w procesie odbudowy i wsparcia dla poszkodowanych.