Rada Miasta Rzeszowa podejmuje strategiczną decyzję dotyczącą przyszłości Pomnika Czynu Rewolucyjnego
W dniu wczorajszym, podczas sesji rady miasta, radni Rzeszowa podjęli kluczową decyzję dotyczącą przyszłości Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Prezydent miasta, Konrad Fijołek, pochwalił wynik głosowania jako “mądry i odpowiedzialny”, co ma odzwierciedlać wizję rozwoju przestrzeni miejskiej.
Dyskusja nad przestrzennym kształtem Rzeszowa
Temat rewitalizacji terenu wokół pomnika, który zajmuje 6-arową działkę, powrócił na obrady rady miasta po raz drugi. Plan zagospodarowania przestrzennego ma na celu ochronę tej kontrowersyjnej konstrukcji.
Zakon Bernardynów wobec przyszłości pomnika
Zakon Bernardynów, obecny właściciel nieruchomości, przekazał działkę wraz z pomnikiem Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia. Prezes stowarzyszenia, Marcin Maruszak, wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, w oparciu o ustawę dekomunizacyjną, postulują wyburzenie monumentu.
Stanowisko władz miejskich
Władze Rzeszowa, z prezydentem Fijołkiem na czele, sprzeciwiają się likwidacji pomnika, podkreślając jego wartość symboliczną dla miasta. Wsparcie dla tej postawy przyniosły badania Uniwersytetu Rzeszowskiego, z których wynika, że aż 80% mieszkańców identyfikuje monument jako ważny element lokalnej tożsamości.
Fiasko negocjacji i wpis do rejestru zabytków
Próby negocjacji pomiędzy prezydentem a zakonnikami odnośnie przejęcia i odnowienia pomnika zakończyły się niepowodzeniem. Tymczasem konserwator zabytków podjął decyzję o wpisie pomnika do rejestru zabytków Podkarpacia jako “rzeźby monumentalnej”.
Komentarze radnych i postulaty dotyczące pomnika
Podczas sesji radni przedstawili różnorodne opinie na temat pomnika. Robert Walawender z klubu Rozwój Rzeszowa podkreślił jego zaniedbany stan i skrytykował prezesa stowarzyszenia za brak dbałości o teren. Wojciech Jaślar z Koalicji Obywatelskiej zaznaczył problemy z właściwym zabezpieczeniem i utrzymaniem nieruchomości. Elżbieta Niedzielska z Razem dla Rzeszowa wskazała na zmianę symboliki pomnika i konieczność edukacji historycznej. Poprosiła o dyskusję z udziałem IPN, kulturoznawców i rozważenie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie przestrzeni wokół monumentu. Krystyna Wróblewska z PiS z kolei zastanawiała się nad symbolicznym znaczeniem pomnika dla wizerunku miasta.
Wynik głosowania radnych
Głosowanie nad planem zagospodarowania przestrzennego zakończyło się wynikiem 15 głosów za i 7 przeciw. Prezydent Fijołek uznał to za odzwierciedlenie oczekiwań mieszkańców Rzeszowa, podkreślając odpowiedzialność decyzji radnych.