Sejmowe Koło Debaty: Kierunek Przyszłości Praw Aborcyjnych w Polsce
W warszawskich korytarzach władzy szumi od pogłosek o nadchodzących zmianach, które mogą zaważyć na przyszłości praw reprodukcyjnych w Polsce. Na horyzoncie politycznym majaczą dwa ważne projekty ustaw, które mogą zrewolucjonizować obecne podejście do aborcji. Z nieoficjalnych, ale jakże wiarygodnych źródeł, napływają informacje, iż Piotr Zgorzelski, nasz wicemarszałek Sejmu, zasygnalizował, że styczniowe obrady mogą stać się areną dla dwóch znaczących propozycji prawnych.
Zmiany na Horyzoncie: Projekty Ustaw w Podkomisji
Podczas nieformalnych schadzek i oficjalnych spotkań, wicemarszałek Zgorzelski oraz minister do spraw równości Katarzyna Kotula, wymienili poglądy na temat przyszłości przepisów dotyczących prawa do aborcji. Zgorzelski podkreślił, że komisja nadzwyczajna już wkrótce może przekazać do Sejmu dwa projekty: jeden mający na celu przywrócenie możliwości przerywania ciąży z powodu wad płodu, zaś drugi dążący do dekryminalizacji aborcji. Czy styczniowe obrady okażą się przełomowe? Czas pokaże.
Minister Kotula, z kolei, argumentuje, że z praktycznego punktu widzenia, tzw. trzecia przesłanka, czyli możliwość aborcji w przypadku wad płodu, powinna powrócić. Jej stanowisko jest wsparte opiniami zarówno kobiet, jak i środowiska medycznego.
Co na Tym Froncie Szepczą Posłowie?
Dorota Łoboda, posłanka Koalicji Obywatelskiej oraz przewodnicząca wspomnianej komisji nadzwyczajnej, potwierdziła, że styczniowe sesje mogą zaowocować dalszymi działaniami legislacyjnymi. Z kolei projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zmierza do złagodzenia kar za przerywanie ciąży, już od listopada czeka na rozpatrzenie. Czyżby druga próba okazała się sukcesem po lipcowym odrzuceniu?
Łącznie na stole komisji leżą propozycje Lewicy i KO, które otwierałyby drogę do aborcji na życzenie kobiety do 12. tygodnia ciąży. Jednakże, wedle słów minister Kotuli, obecnie brakuje im większości parlamentarnej. “Może po wyborach prezydenckich nadejdzie czas na powrót do tej dyskusji?” – zastanawia się Kotula, wskazując na zmienne wiatry polityczne.
Przypomnienie Obecnej Sytuacji Prawnej
A jak to wygląda dziś? Polskie prawo pozwala na terminację ciąży tylko w dwóch przypadkach: gdy jest zagrożenie dla życia lub zdrowia matki oraz gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa. Od stycznia 2021 roku, po kontrowersyjnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, aborcja z powodu wad płodu przestała być legalna, co wywołało ogólnonarodowe protesty.
Ciekawe, co o tym sądzi społeczeństwo? Ostatnie sondaże CBOS mówią same za siebie: 36% respondentów opowiada się za “zdecydowanym tak”, a kolejne 26% za “raczej tak”, gdy pytanie dotyczy możliwości przerwania ciąży w przypadku przewidywanych wad u nienarodzonego dziecka. Zaledwie Malta ma bardziej restrykcyjne przepisy aborcyjne w Europie niż nasz kraj.
Co przyniesie styczniowe głosowanie? Czy zmiany w kwestii praw aborcyjnych są na wyciągnięcie ręki? Sprawa wydaje się być gorącym kartoflem w rękach polityków, a społeczeństwo czeka na wyłonienie się klarownego obrazu przyszłości praw reprodukcyjnych w Polsce.