Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Alarmujące Tempo Zniszczeń: Amazonia Traci Lasy o Powierzchni Trzech Polsk!

by Piotr M   ·  9 miesięcy ago  
thumbnail

Alarmujące doniesienia o wylesianiu Amazonii – zmiana krajobrazu i wpływ na klimat

Bezprecedensowa utrata lasów deszczowych w ciągu ostatnich 40 lat

W ciągu ostatnich czterech dekad, Puszcza Amazońska, będąca sercem zdrowia klimatycznego naszej planety, doświadczyła drastycznej redukcji swoich lasów, tracąc obszar niemal trzykrotnie przewyższający rozmiary Polski. Zgromadzone przez grupę badawczą RAISG, w skład której wchodzą naukowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, dane wskazują na alarmującą stratę 88 milionów hektarów roślinności, co stanowi 12,5% całkowitej powierzchni tego największego lasu deszczowego na świecie.

Wylesianie Amazonii – zdjęcia satelitarne odsłaniają zniszczenie

Oparte na obrazach satelitarnych analizy RAISG ujawniają, że wylesianie dotknęło znaczną część Amazonii, rozciągając się przez dziewięć państw – Brazylię, Boliwię, Peru, Ekwador, Kolumbię, Wenezuelę, Gujanę, Surinam oraz Gujanę Francuską. Eksperci podkreślają, że jesteśmy świadkami “przyspieszonej transformacji” ekosystemu, co wiąże się z “alarmującym wzrostem” wykorzystania terenów leśnych na potrzeby przemysłu wydobywczego, rolnictwa oraz hodowli bydła. Przeprowadzone badania wskazują na znikanie ekosystemów, które są zastępowane przez monokultury takie jak soja, pastwiska czy powierzchnie wykorzystywane do wydobycia złota.

Zagrożenia klimatyczne wynikające z utraty lasów Amazońskich

Zdaniem Sandry Rio Caceres z peruwiańskiego Instytutu Dobra Wspólnego, jednego z uczestników badania, utrata lasów prowadzi do zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co z kolei zaburza globalny system klimatyczny oraz cykl hydrologiczny. Naukowiec zaznacza, że destrukcja roślinności amazońskiej ma bezpośredni związek z obserwowaną suszą oraz pożarami, które w tym roku niszczą lasy i pola w południowoamerykańskich krajach.

Poziom wód w niektórych dopływach rzeki Amazonki spadł do najniższych wartości od dziesięcioleci, co oddziałuje na życie oraz środki utrzymania 47 milionów ludzi zamieszkujących przybrzeżne obszary. Badacze alarmują również, że “coraz bardziej skrajne i coraz częstsze” ekstremalne zjawiska pogodowe, napędzane przez procesy wylesiania, nadal osłabiają już zniszczony ekosystem Amazonii, negatywnie wpływając na jej zdolność do regeneracji i funkcjonowanie jako regulatora klimatu na naszej planecie.

Ta smutna rzeczywistość podkreśla pilną potrzebę globalnych działań na rzecz ochrony Amazonii, której zdrowie ma kluczowe znaczenie dla stabilności klimatycznej na Ziemi.