Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Alarmujące Rozwinięcie w Konflikcie: Izraelska Taktyka Militarna zwiastuje Eskalację w Strefie Gazy?

by Piotr M   ·  2 tygodnie ago  
thumbnail

Bezustanny Konflikt: Izrael Utrzymuje Kontrolę Nad Strefą Gazy

W środowym briefingu, Minister Obrony Israel Kac oznajmił, że izraelskie wojska nie opuszczą strefy buforowej otaczającej Strefę Gazy, nawet w świetle zakończenia konfliktu z Hamasem. Obszar ten, który aktualnie stanowi około 30% całkowitej powierzchni enklawy, pozostaje przedmiotem napięć, gdy rozmowy o zawieszeniu broni utknęły w martwym punkcie.

Nie ma spokoju na horyzoncie, gdy Kac podkreśla, że obecność wojskowa rozciągnie się także przez strefy bezpieczeństwa w Libanie i Syrii. “Chodzi o to, by stworzyć bufor chroniący nasze społeczności przed wrogami” – wyjaśnia.

Pustoszenie Strefy Gazy: Operacje Wojskowe Izraela

Sytuacja na terenie Strefy Gazy jest napięta. Od czasu wznowienia działań wojennych 18 marca, izraelska armia przeprowadziła ponad 1200 ataków, eliminując w ich wyniku około 350 osób uznanych za terrorystów, w tym 40 wysokiej rangi członków Hamasu.

Gdy mowa o strefie buforowej, Times of Israel podaje, że jej szerokość przy granicy palestyńskiej półenklawy urosła do 2-5 km. Co więcej, na południu, obszar ten rozciąga się o ponad 5 km od granicy z Egiptem, obejmując całkowicie miasto Rafah do nowo utworzonej linii wschód-zachód, zwaną korytarzem Morag.

Media przekazują smutne wieści o przekształceniu tych terenów w pustynię – izraelskie siły zniszczyły pola uprawne i wysadziły w powietrze budynki. Według ONZ, niemal pół miliona ludzi zostało przesiedlonych, co jest drastyczną odpowiedzią na wznowienie wojny.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że w wyniku ostatnich ataków zginęło 22 osoby. W całym okresie trwającej ponad półtora roku konfrontacji zginęło 51 tys. osób, a nowa ofensywa izraelska przyniosła śmierć ponad 1,6 tys. ludzi.

Humanitarna Kryzys i Polityka Izraela

W obliczu humanitarnego kryzysu, który pogłębił się po odcięciu dostaw pomocy do Strefy Gazy przez Izrael, Kac pozostaje nieugięty – dostawy nie zostaną wznowione na tym etapie. Chociaż rząd Izraela planuje wprowadzenie nowego systemu dostarczania pomocy, mającego zapobiec jej rozkradaniu przez Hamas.

Tło Konfliktu i Rozejm

Wojna w Strefie Gazy rozpoczęła się po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r., w którym zginęło około 1200 osób, a 251 zostało porwanych. Izraelska armia twierdzi, że w niewoli wciąż pozostaje 24 zakładników oraz ciała 35 porwanych.

W okresie od 19 stycznia do 18 marca panował kruchy rozejm, który pozwolił na uwolnienie części zakładników i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej. Izrael wskazuje, że wznowił walki, ponieważ Hamas odrzucił jego warunki przedłużenia rozejmu. Hamas z kolei twierdzi, że jest gotów na rozejm, o ile będzie on zapewniał zakończenie wojny, jak to przewidywało pierwotne porozumienie.

Propozycja Izraela o uwolnienie połowy żywych zakładników w zamian za sześciotygodniowy rozejm i rozbrojenie Hamasu spotkała się z odmową ze strony tej grupy, która deklaruje, że może oddać władzę, ale nie zgodzi się na rozbrojenie.

Krytyka i Dylematy

Forum zrzeszające rodziny zakładników i ofiary Hamasu ostro skrytykowało środowe oświadczenie Kaca, oskarżając go o to, że zajmowanie ziemi jest dla niego ważniejsze niż los porwanych. Wzywają do przyjęcia oferty Hamasu o uwolnieniu wszystkich zakładników w zamian za zakończenie konfliktu, jednak rząd podkreśla, że celem jest nie tylko uwolnienie porwanych, ale również eliminacja siły militarnej Hamasu. Balansowanie między tymi dwoma celami wydaje się być wyzwaniem, które nie daje się łatwo rozwiązać.

W obliczu tych wydarzeń, świat zastanawia się: czy jest możliwe znalezienie trwałego rozwiązania dla tego napiętego regionu? Czy rozejm kiedykolwiek stanie się rzeczywistością, czy też cykl przemocy będzie kontynuowany? To pytania, na które odpowiedzi wydają się być równie skomplikowane, jak sam konflikt.