Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Alarm Powodziowy na Dunaju: Sytuacja Stabilizuje się w Austrii, Węgry Zmagają się z Potężną Fala!

by Piotr M   ·  6 miesięcy ago  
thumbnail

Poziom Wody w Dunaju Wzrasta – Węgry i Austria Walczą z Konsekwencjami Powodzi

Odsłona Potęgi Żywiołu: Dunaj w Fazie Kulminacyjnej na Węgrzech

Na terenie Węgier świadkami jesteśmy kulminacyjnego momentu wezbrania wód Dunaju, które przejawia się intensywnymi pracami zabezpieczającymi. W stolicy kraju, Budapeszcie, zakończono wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych. Tymczasem w Austrii sytuacja stopniowo ulega poprawie, a w niektórych gminach Dolnej Austrii odwołano już stan klęski żywiołowej.

Obecna sytuacja jest wynikiem obfitych opadów deszczu, przyniesionych przez niż Boris, które nawiedziły region w ostatnim tygodniu. Oczekuje się, że Dunaj osiągnie swój szczytowy poziom w piątek – najpierw w mieście Komárom przed południem, a następnie w Esztergom wieczorem. Mimo to, według hydrologów, poziom rzeki ma być o pół metra niższy niż podczas rekordowej powodzi z 2013 roku. Dodatkowo, rzeka Lajta osiągnęła już swój maksymalny poziom, udało się jednak zabezpieczyć okoliczne tereny dzięki otwarciu zbiornika awaryjnego.

Prognozy i Zapobieganie: Działania na Węgrzech i w Austrii

Specjaliści meteorologiczni przewidują, iż w ciągu najbliższych pięciu do sześciu dni prawdopodobieństwo opadów w dorzeczu Dunaju jest niewielkie, co minimalizuje ryzyko kolejnej fali powodziowej. Niemniej jednak, proces obniżania się poziomu wód w rzece może być długotrwały.

W Budapeszcie zakończono już budowę tymczasowych umocnień, wzniesiono bariery osiągające do dziewięciu metrów wysokości. Prace te wymagały zaangażowania ponad 650 osób z różnych firm, w tym z zakładów kanalizacyjnych.

Z uwagi na zagrożenie powodziowe, w niektórych miejscowościach podjęto nietypowe środki ostrożności, jak na przykład wyłączenie prądu w 150 miejscowościach, co wpłynęło na blisko 1400 gospodarstw domowych. Węgierska poczta natomiast przyspieszyła wypłaty emerytur w obszarach zagrożonych, koordynując działania z lokalnymi władzami. Takie działania podjęto już w 20 miejscowościach.

Normalizacja w Dolnej Austrii: Odwołanie Stanu Klęski i Wyzwania

Gubernator Dolnej Austrii, Johanna Mikl-Leitner, ogłosiła w czwartek zniesienie stanu klęski żywiołowej w niektórych częściach regionu, obejmujących siedem okręgów i trzy miasta. Jednak sytuacja w regionie nadal jest skomplikowana, z 275 ewakuowanymi nieruchomościami i dziesięcioma odciętymi miejscowościami w ciągu ostatniej doby. W obszarze tym występuje również problem z wodą pitną i kanalizacją, choć dostawy prądu zostały przywrócone.

Ponad 3500 strażaków ciężko pracuje nad opanowaniem skutków powodzi. Wzdłuż Litawy rozlokowano dziesiątki tysięcy worków z piaskiem oraz setki ton materiału wypełniającego, likwidując 20 nieszczelności. Dotychczas odnotowano ponad 2170 szkód, ale liczba ta nie jest jeszcze ostateczna.

Równocześnie trwają intensywne prace porządkowe i odbudowa zniszczonej infrastruktury, w tym kanalizacji, wodociągów, a także systemów transportowych. Władze lokalne już teraz mówią o “ogromnych” zniszczeniach i wprowadzają rozwiązania mające na celu złagodzenie ich skutków, np. rozporządzenie umożliwiające kierowcom odstąpienie od przepisów dotyczących czasu pracy.

Zagrożenie osuwiskami i lawinami błotnymi utrzymuje się w co najmniej 40 miejscowościach, co wymaga wytrwałości i znaczących środków finansowych w długotrwałym procesie odbudowy.