Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Alarm hydrologiczny – IMGW ostrzega przed nadchodzącymi zmianami w poziomie wód!

by Magdalena D   ·  7 miesięcy ago  
thumbnail

Alarmowy Poziom Wód na 76 Stacjach Hydrologicznych w Polsce

Stan Klęski Żywiołowej w Obliczu Powodzi

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) potwierdza alarmującą sytuację wodną w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi, krytycznie wysoki poziom wód w rzekach utrzymuje się na aż 76 stacjach hydrologicznych. Dodatkowo, na 40 stacjach obserwuje się stany ostrzegawcze, co świadczy o poważnym zagrożeniu powodziowym.

Rząd zareagował na rosnące zagrożenie, ogłaszając w poniedziałek stan klęski żywiołowej w wybranych częściach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, najbardziej dotkniętych przez powódź.

Dynamiczna Sytuacja Hydrologiczna w Kraju

Według ostatnich informacji ze stacji hydrologicznych, zwłaszcza w rejonie południowo-zachodniej Polski, noc z poniedziałku na wtorek przyniosła przekroczenie stanów alarmowych i ostrzegawczych. Dziennikarz RMF FM, Krzysztof Zasada, podaje, że fala powodziowa przemieszcza się w kierunku północnym, powodując znaczny wzrost poziomu wód w rzekach, w tym rekordowe 96 centymetrów na Bobrze, a także 50 centymetrów na Nysie Kłodzkiej. Poniżej Raciborza-Miedoni, Odra kontynuuje podnoszenie poziomu wody, przekraczając stany alarmowe, a kulminacja spodziewana jest na odcinku w kierunku Koźla. Zlewnia Baryczy również doświadcza znacznego wzrostu poziomu wody.

Na Wiśle i jej dopływach od Skawy po Dęblin obserwuje się również wezbranie, z najwyższymi przyrostami od Sandomierza do ujścia Kamiennej. Na górnym odcinku rzeki, w rejonie Las, Czernichów-Prom oraz Kraków-Bielany, poziom ma obniżyć się poniżej wartości ostrzegawczych.

Obszary z Najwyższym Stopniem Zagrożenia

Najwyższy stopień zagrożenia powodziowego dotyczy terenów nad Bystrzycą i Kaczawą na Dolnym Śląsku, zlewni Orli i Baryczy na pograniczu Dolnośląskiego i Wielkopolskiego oraz zlewni Prosny, na granicy Opolskiego i Łódzkiego. Na terenie Śląska, czerwony alert powodziowy wydano dla okolic Bielska-Białej, Tychów, Katowic, Siemianowic i Piekar.

W szczególności na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, rzekach Bóbr, Kwisa, Nysa Łużycka oraz Wiśle i Warcie odnotowano przekroczenia stanów alarmowych na wielu stacjach pomiarowych.

W nocy z poniedziałku na wtorek stany ostrzegawcze stwierdzono na Odrze, Bobrze, Kwisie oraz Wiśle i Soli na wielu stacjach hydrologicznych, co oznacza dalsze ryzyko potencjalnych powodzi.

Reakcja Władz i Działania Prewencyjne

W odpowiedzi na poważne ryzyko powodzi, rząd ogłosił stan klęski żywiołowej na dotkniętych obszarach, który będzie obowiązywał do 16 października. W przypadku takiego stanu, działania ratownicze oraz usuwanie skutków powodzi leżą w gestii wójtów, burmistrzów lub wojewodów, którzy otrzymują rozszerzone uprawnienia do walki z żywiołem.

Obywatele powinni na bieżąco śledzić komunikaty i ostrzeżenia hydrologiczne wydawane przez IMGW, dostępne na stronie internetowej instytutu, gdzie znajduje się aktualna mapa alertów.