Polski kontyngent wojskowy w Libanie w stanie podwyższonej gotowości
W związku z nasilającymi się działaniami zbrojnymi na Bliskim Wschodzie, polski kontyngent wojskowy w Libanie znajduje się w stanie podwyższonej gotowości. Taką informację przekazał Wicepremier i Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas wystąpienia w Polsat News, odnosząc się do ostatnich nalotów Izraela na cele Hezbollahu.
Bezpieczeństwo misji i żołnierzy priorytetem
Wicepremier Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że obecnie w Libanie służy 250 polskich żołnierzy, choć ich liczba może w najbliższym czasie zbliżyć się do 200. Minister podkreślił, że misja jest skomplikowana i niebezpieczna, wymagając koordynacji działań z innymi państwami, w tym Irlandią, która dowodzi pewnymi obszarami operacyjnymi. W przypadku pogarszającej się sytuacji, nie wyklucza się ewakuacji polskich sił, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze, z bezpieczeństwem żołnierzy i celów misji jako nadrzędnymi kryteriami.
Intensyfikacja konfliktu na granicy izraelsko-libańskiej
Ostatnie dni przyniosły wyjątkowo intensywne wymiany ognia na granicy izraelsko-libańskiej, zwiększając obawy o możliwość wybuchu wojny na dużą skalę. Libańskie ministerstwo zdrowia informuje o tragicznych skutkach izraelskich nalotów, które pochłonęły życie ponad 490 osób oraz spowodowały rany u ponad 1,6 tys. osób. Izraelskie siły zbrojne zgłaszają, że ich lotnictwo uderzyło w około 1300 celów należących do Hezbollahu, który w odwecie wystrzelił w kierunku Izraela ponad 200 rakiet. To najkrwawsze starcie na terenie Libanu od czasu zakończenia drugiej wojny libańskiej w 2006 roku.
Hezbollah, będący szyicką partią polityczną i organizacją militantów w Libanie, otrzymuje wsparcie finansowe, szkoleniowe i logistyczne z Iranu, pełniąc w konflikcie z Izraelem rolę swoistego wykonawcy interesów Teheranu.
Analiza sytuacji na Bliskim Wschodzie
Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, Krzyżanowski, podkreślił, że mimo pozorów, obecne wydarzenia nie muszą oznaczać eskalacji konfliktu. Sytuacja jest jednak dynamiczna i wymaga ciągłej obserwacji oraz gotowości do działania.